ترکمن صحرا

سامانی که امروزه با نام ترکمن صحرا ناميده ميشود در روزگاران باستان دَهستان نام داشت. قوم دَه يا داه يکی از تيره های ايرانی نژاد بودند و به زبانی نزديک به زبان فارسی ميانه سخن ميگفتند. پارت ها که سده های طولانی بر ايران فرمانروايی کردند به خاندانی به نام پرنی که زيرمجموعه ای از قوم داه بود تعلق داشتند. مردم امروزی دشت ترکمن در استان گلستان آميزه ای هستند از بوميان داه و ترکمن تبارهای آمده از آسيای ميانه. زبان ترکمنی يکی از زبانهای ترک تبار است. بزرگترين شهر ترکمن نشين ايران گنبد کاووس است که البته در شهر گنبد مردمانی از فارسهای بومی، آذربايجانيها و کوچيدگانی از ديگر جايها هم نشيمن دارند. طی سده اخير کوچيدگان زيادی نيز از زابل به خاطر خشکساليهای پی در پی و در جستجوی کار در بخش کشت و فراوری پنبه به دشت ترکمن کوچيده اند و در آنجا زندگی ميکنند. از جاذبه های ديدنی منطقه، مسابقات اسب سواری در پيست بزرگ گنبد کاووس است. به ياد دارم که يکبار که برای ديدن آن مسابقات به آنجا رفته بودم کميته مأمورينی با جامه شخصی بکار گماشته بود تا در ميان مردم بگردند و هرکس را که بر روی اسبها شرط بندی ميکرد بگيرند!

دختر ترکمن

دختر تركمن

بايد دانست که يکی از بزرگترين سرايندگان و سخنوران زبان ترکمن، ايرانی و زاده يکی از روستاهای گنبد کاووس بوده است. نام او مختومقلی فراغی است که در سال ۱۱۵۳ کوچی ماهی (قمری) (۲۶۵ سال پيش) در روستای حاجی قوشان گنبد کاووس پا بدين جهان نهاد. وی بعدها سفرهای زيادی به خارج از ايران کرد از جمله به بخارا و خيوه و افغانستان و هندوستان. ديوان سروده های زيبای او به فارسی و انگليسی و چند زبان ديگر نيز برگردانده شده است. آرامگاه او در روستای آق تقای شهر مراوه تپه در استان گلستان جای دارد.


مختومقلي فراغي

ترکمن صحرا

تركمن صحرا

عکسها برگرفته از اولين پايگاه اطلاع رسانی دانشجويان و دانش آموختگان ترکمن ايران

/ 8 نظر / 53 بازدید
amin

سلام، از اينكه به تركمن ها هم ارزش قائل شديد خوشحالم لطفا در لينكدوني هايتان براي سايت ما لينك بگذاريد، در صفحه معرفي سايت به وب لاگ شما هم لينك داده خواهد شد. موفق باشي وب مستر سايت

parse

سلام!اطلاعات شما درمورد ترکمنها خوب ولی ناقص است وانتظار بود که موشح‌تر ودقيقتر بررسی کرده ومی‌نوشتيد!آخر وقتی که اسم ايرانشناسی روی وبلاگ می‌آيد انتظارات از وبلاگتان کمی بيشتر می‌شود٫عزيز!

طبرستان

سلام آقای مانی عزیز ما به ترکمنها نزدیکیم از شما دعوت میکنم یه روز ی بیاین مهمان آقای بارسه باشیم

طبرستان

منظورم آقای پارسه صاحب وبلاگ ترکمن ميباشد. روزی بياييد به گرگان . من الان در گرگان ام . و باهمديگر خودمان را مهمان آقای پارسه کنيم.

پارسه

من در خدمت همه دوستان خوبم هستم!همه دوستان ايرانی که به عشق وطن زنده‌اند!

abrahim

با سلام وبلاک جالبی داريدبالخصوص برای ما علاقه مندان تاريخ خدمت ميرسيم موفق باشيد.

امین

من آدس وبلاگ شما را از طاها گرفتم و بايد بگم که خيلی عالی می نويسيد.به من هم سر بزنيد.منتظر هستم. بای امين

Hamidiyan

سلام، خسته نباشيد.به ما هم سر بزنید