نه نام زبانمان را می‌دانیم نه نام ملیتمان را.

ایرانیها تنها ملتی هستند که نه نام زبان خود را بلدند و نه نام ملیت خود را. زبان فارسی در زبان انگلیسی نامش Persian است و ایرانیها چیز به این سادگی در مغزشان فرو نمی رود و موقع حرف زدن به انگلیسی هی می گویند: I speak Farsi! ملیت خود را هم که رسمی و درستش Iranian است به انگلیسی می گویند Persian!

یعنی هیچ چیز را در جای درست خودش بکار نمی برند. این بی منطقی به همین جا ختم نمی شود و در میان ایرانیان خارج‌نشین مرتب می شنویم که می گویند "پسرم دارد زبان ایرانی یاد می گیرد. دخترم هنوز ایرانی‌اش خوب نیست!". یعنی اینها نمی دانند که چیزی به نام "زبان ایرانی" وجود ندارد. (خانواده زبان‌های ایرانی داریم ولی زبان ایرانی نه).

در زبان هلندی فارسی را Perzisch می گویند ولی ایرانی‌های باهوش ما نه تنها بجای آن، موقع هلندی حرف زدن به اشتباه می گویند "Farsi" بلکه خیلی‌هایشان می‌گویند Iraans (یعنی ایرانی) و باز عده‌ای حتی واژه ایرانی را به هلندی اشتباه می‌گویند و بجای Iraans می گویند Iranees. هلندی‌های بیچاره هم که انواع و اقسام این اشتباهات را از دهان ایرانیان می شنوند در رسانه‌ها و مطبوعات خود همه این نام‌های نادرست را چاپ و پخش می‌کنند.

خلاصه با این آشفته‌بازار، نه تنها پیوند تاریخی ما با گذشته‌مان در ذهن مردم غرب از هم گسسته بلکه باعث شده‌ایم که خیلی‌ها فکر می‌کنند Persian و Perzisch یک زبان قدیمی و مرده است و Farsi یکی از لهجه‌های عربی است و .....

این بی منطقی را در هیچ ملتی نمی بینیم. بیسوادترین مردم از دورافتاده‌ترین کشورها هم موقع انگلیسی حرف زدن می دانند که نام درست زبانشان در انگلیسی چیست و اینکه باید بین نام زبان در زبان خودشان با نام زبان در دیگر زبانها فرق بگذارند. بیخود نیست که ما ایرانی‌ها در جهان وضعی اینچنین داریم.

/ 14 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Anonym

Ich wollte nur krz sagen, dass es nicht um so kleinlichkeiten geht, sondern es um ganz tieferen Probleme geht. Das kann ich gut nachvollziehen, wie du meinst. weil ich kann's sehen, wie traurig es ist, wenn die westliche kultur uns als Arab bezeichnet. Aber was tun wir, um's zu ändern...das ist die Sache.

http://www.dibache.com/text.asp?cat=43&id=649

mas18218

Che ghadar Talkh va che ghadr Amoozandeh bood.!!

سرندی

سلام اقای پارسا مطلب شما جالب بود ولی نميتوان ان را تعميم داد . در مورد جمله اخر اينکه دليلش اين نيست که در اين وضغيت هستيم يا حد اقل تنها دليلش اين نيست موارد مهمتر ديگری دخيل هستند و خودمان هم باعثش هستيم ...از ماست که بر ماست...

مجيد

www.majid2990.persianblog.ir

babak

تحقیقی پیرامون مفهوم " کوروش" می دانیم که کوروش هخامنشی در جوانی از راه دزدی و کون دادن امرار معاش می کرده است. به خاطر داشتن کونی نرم و لطیف در بین مردم به " کون خوش" , همچنین به علت افراط در کون دادن به " کیرتوش" و " کیرروش " نیز مشهور بوده است. اسامی کون خوش , کیرتوش و کیرروش در طول تاریخ به کوروش تغییر یافته است.

ماه برکه

سلام عزیزم.جالب بود. من آپم. خوشحال میشم بهم سر بزنی.

rahgozar

تف بر این قرآن کثافت

احمد

خیلی دری وری در مورد قران گفیتد مثلا زمین گرد نیست حرف کاملا درستی در قران است یک انسان بیسواد قبول میکند اما یکی که علم زمین شناسی داره میدونه که زمین در اصل به شکل گلابی هست و گرد نیست !!!!! شما ها متاسفانه از عقل بی بهره هستید و توانایی درک و فهم مسائل رو ندارید بننابراین به قران ایراد میگیرید چون نمیفهمید مثل بچه ای که کلاس سوم دبستان است و میخواهنئ فرمول های پیچیده مهندسی را بهش یاد بدهند !!!! خخخخخ خنده داره بنابراین بی خیااااال