گونه گونی

سرزمین ایران جهانیست در یک مرز. میشود بی گزافه گفت که هرآنچه در جهان وجود دارد نمونه ای از آن در ایران هم یافت میشود.
بر بلندای چکاد برخی از کوه های ایران هر چهار فصل برف و یخچال همیشگی و آب و هوای قطبی حاکم است. اندازه بارش در بندر انزلی با نمناکترین جایهای جهان برابر است. کویر لوت خشکترین جای گیتی است. کردستان ایران از شیبدارترین جایهاست. زمین پهناور و کاملآ صاف و سفید براق دریاچه خشک نمک قم جاییست رویایی و کمیاب. زمینهای از باروری سیاهرنگ دشت گرگان را تنها روسیه دارد. دریاچه ارومیه از اندک دریاچه هاییست که میتوان بر روی آب آن طاقباز خوابید و فرونرفت. در پیرامون بستان آباد تبریز جایی را دیدم که نفت به روی زمین نشت کرده بود و مردم با سطل از روی زمین نفت جمع میکردند! در کوههای همانجاها چشمه ای دیدم که آبش از شدت گوگردی بودن، همیشه نارنجی رنگ بود. زعفران و پسته در کمتر جایی در جهان بجز ایران عمل می آید. خرمای بم را هیچ جا ندارد. منطقه مکران در جنوب بلوچستان ایران در دامنه نفوذ بادهای بارانی موسمی هندوستان قرار دارد و در آنجا همه گونه میوه گرمسیری عجیب میروید و ....

از میوه های گرمسيري‌‏‎ که در مکران در منطقه چابهار و ایرانشهر میروید و بار میدهد خربزه درختی (پاپایا)، نارگیل، زیتون محلی (گوآوا)، موز، انبه (مانگو)،‌ کُنار، چیکو و جز اینهاست.
با اقداماتی که بتازگی انجام شده زمينهايی از مکران زير کشت اين ميوه ها رفته و فراورده های آن بویژه موز به بازارهای شهرهای بزرگ کشور هم رسيده. اگر این روند جدی که در چابهار آغاز شده درست ادامه یابد ایران بزودی از نظر میوه هایی گرمسیری مانند نارگیل و موز و انبه و گوآوا و اینها خودکفا خواهد بود همانگونه که با کوششهایی که در دو دهه اخیر شد با کاشت گسترده درختهای کیوی در مازندران، ایران از نظر کیوی خودبسنده شده و صادرات هم میکند.

موزستانهای مکران ایران
farmcy1.jpg

از دیگر فراورده های چابهار میوه گوآوا است
guava.jpg

چیکو میوه ای شیرین و آبدار است
fruits_chikoo_01.jpg

/ 2 نظر / 35 بازدید
مشاهیر

سلام مانی جان ............اميدوارم که حالتون خوب باشه. http://kabood.persianblog.ir يک نگاه به اين وبلاگ بزن مطالب جالبی نوشته. شرمنده که من نمی توانم مرتب بهتون سربزنم. موفق باشيد.

حسن

سلام فقط می خواستم به خاطر وبلاگ زيبا و با ارزشتان از شما تشکر و شما را به ادامه اين کار تشويق کنم. حسن