زمينِ شگفت


سرزمین ایران به دلیل بزرگی اش در اینجا و آنجای خود شگفتیهایی در سینه دارد که بیشتر ایرانیان از آنها بی خبرند. زمین شناسان ایران تارنمای خوبی را برای آگاهی همه درست کرده اند که سرزدن به آن خالی از لطف نیست. با کلیک روی این پیوند به صفحه عکسهای آن تارنما میروید که البته دو صفحه عکس دارد. نماهای زیر را هم از همان تارنما برداشته ام.

نما: پدیده ای بنام سنگ آدم در ماهنشان زنجان
02.jpg

اثر دست انسان نخستین در غار کرَفتو در استان کردستان
20.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------

خوزستان

پیش از انقلاب، ابوالحسن ابتهاج به نمایندگی دولت وقت با یک شرکت بزرگ امریکایی به نام تی.وی.اِی قرارداد بست تا یک طرح فراگیر و همه سویه برای پیشرفت استان خوزستان فراهم کند. پس از دو سال بررسی و پژوهش طرح کلانی ریخته شد و ساخت و ساز ده ها بند (سد) کلان و طرحهای گسترده آبیاری و کشاورزی و جز اینها پیشنهاد شد. در صورت انجام همه آن طرحها خوزستان یکی از آبادترین و پیشرفته ترین نقاط جهان خواهد شد. از آن طرحهای بزرگ تاکنون اینها انجام شده: بند دز، بند کارون، بند کرخه، پتروشیمی های بندر شاهپور و ماهشهر و چند طرح دیگر.
بندهای مارون، کارون دو و سه، طرح کلان نیشکر هفت تپه و کشت و صنعت شاوور و آبیاری فُجیر و استخراج نفت بنگستان و دارخوین و غیره هم در دست انجام است. بیشتر راههای اصلی استان هم در حال تبدیل شدن به آزادراه هستند. ولی خب بی پولی دولت هم اکنون روند انجام بسیاری از این طرحها را با کندی روبرو کرده. به امید اینکه روزی همه آن طرحها به انجام برسند و این گوشه از خانه ما به شکوفایی و بهروزی برسد.
در عکس زیر کلیسای شهر آبادان را میبینید (که البته اکنون شده دانشگاه پیام نور). برای دیدن نماهای دیگری از استان خوزستان به تارنمای من درباره خوزستان یک سری بزنید.

abadan.payame.nour.univ..jpg


دفاع

روسيه برای پدافند از خاک خود ميليونها کشته داده. بر پايه گزارشهای تاريخ، ميليون ها میلیون روس در پی پدافند از کشور خود در برابر تاخت فرانسویها و آلمانها جان خود را از دست داده اند. در درازنای تاريخ و پيش از تک از باختر، روسها همیشه دستخوش تاخت و تاز تاتارها از سوی خاور بودند و کشته های فراوانی میدادند. بنابر اين روسها برای نگهداری از هر وجب از خاکشان کوشش زیادی کرده اند و کشته داده اند.
فکر میکنم پس از روسیه، ایران از این نظر در جایگاه دوم قرار گیرد. ما در چهارراه جهان قرار گرفته ایم. اگر میلیونها میلیون انسانی را که جان خود را در درازنای تاریخ برای دفاع و پدافند از خاک ایرانزمین در برابر توران، روم، مقدونیها، عربها، مغول، تاتار، ترکمن، ازبک، افغان، عثمانی، روس، عراقی و ... از دست داده اند را در نظر بگیریم و شمار آنها را به پهنای سرزمینمان بخش کنیم میبینیم که برای حفظ هر سانتیمتر از خاک ایران کسی جان خود را اهدا کرده.
پس هر گامی که در راه آبادی اين خاک برداريم، هر درختی که بکاریم، هر ساختمانی که بسازیم روان شمار زیادی از شیفتگان و جانباختگان این خاک را خوشنود کرده ایم.
کار آبادانی ما، کار فرهنگی ما، کار اجتماعی ما، همه و همه روان خودمان، مردممان و رفتگانمان را خرسند خواهد ساخت.

/ 22 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
parsa

ايراد ما ايرونيا اينه که ایران رو تنها در قلمرو فارس خلاصه می گنیم وسایر ایرونیا رو به صرف ترکمن - ترک - کرد - بلوچ و... بودن انیزانی می دانیم مثلا همیشه می‌گیم مرو - بلخ - هرات - سمرقند و...قبلا جزیی از مملکت فارس بوده اند در حالی که بغیر از مادها - هخامنشیان و معدود سلسله های دیگر بقیه سلسله های پادشاهی مقر حکومتی خود را در جایی غیر از ایرانِ امروز قرار داده اند و با این حساب آنها نیز می توانند بگویند ایران قبلا بخشی از کشورشان بوده است! کمی به مطالعاتت افزون گن - احساساتی نشو و عقلانی بیندیش: یک ایرانی پارس زبان!

ماني

آقا يا خانم پارسه يا پارسا. شما احتمالآ روزنگار من را با يك تارنما يا روزنگار ديگري اشتباه گرفته ايد. آيا در آن جاي ديگري كه شما من را با آن اشتباه گرفته ايد ايران را در فارس خلاصه كرده بودند؟؟؟!!! عجب كسي بوده آن!!! من كه تا بحال همچين چيزي نشنيده بودم.

قرقيزنامه

سلام آقا ماني عزيز از ديدن زحماتي كه براي وبلاگ تان ميكشيد واقعا متشكريم از اينكه ايران را خود ما كمتر از جاهاي ديگر ميشناسيم واقعا جاي تاسف دراد

golbaba

سلام به مانی . ازاينکه به ايران اين همه علاقه داری واقعا ستودنی است . اما راستش الان که دارم اين مطالب رو برات می نويسم ازشدت ناراحتی خون چشامو گرفته . بخاطر خوندن دو تا گزارش از بردگی جنسی زنان ايرانی در کشورهای عربی منطقه بالاخص در دبی . در اخرین مجله زنان

محمد علی رجایی

دوست عزیز مانی جان سلام . از هلمند آمدم وتشکر که از خانه مهاجری ما هم سر میزنید. در مورد سوال شما که افغانی ها گرایش به شعر پیدا کردند باید عرض کنم که : البته به نظر من . به خاطر مشکلات - ناهنجاری ها ودرد های کشنده ای است که این مردم دیده اند و این مسایل به صورت شعر ازین مردم بروز میکند و تاثیر آرام بخش دارد . منتظر نظر شما هم درین مورد هستم . موفق باشید .

قرقيزنامه

سلام آقاي ماني پارسا با تشكر از زحماتي كه ميكشيد ميخاستم يك نقدي از شما بكنم شما كه چند وبلاگ داريد چرا آدرس وبلاگتان پارسا نيست و ماني است چه ارتباطي ميان اين پيامبر توراني و وبلاگ ايرانتان هست؟

golbaba

ازوبلاگت خوشم اومد . اگر علاقه داري در باره گنبد سلطانيه ؛ بلند ترين گنبد اجري جهان هم كه يك شاهكار بزرگ معماري جهان است مي توانم به شما كمك كنم . اگر مايل بوديد به سر بزنيد

عبدالغفار علیرضایی

با سلام، ضمن تشکر از گنجاندن مطالبی در مورد کوخرد در تارنمایتان، این توضیح لازم است که به علت اجرا نشدن آدرس قبلی سایت کوخرد، محتویات آن به آدرس جدیدhttp://kookherd.150m.comنيز منتقل شده است تا مورد استفاده‌ی عزيزان بيننده قرار گيرد. لينکی که در وب لاگ شما وجود دارد مربوط به آدرس قبلی است که در حال حاضر اجرا نمی شود. با تشکر

kamel

سلام اومدم هم تشکر کنم که در مورد وب لاگ من ( شادگان) پيام دادين هم به خاطر کارهاتون دست مريزاد بگم. در مورد خوزستان و بخصوص شهرهای جنوبی آن اگه موردی يا سوالی داشتين من خوشحال ميشم کمکی بکنم. آرزوی موفقيت شما را دارم.... کامل.