آشنايی با خور


روستای بزرگ و کهن خور در چند کیلومتری جنوب شهر لار در بخش جنوبی استان فارس قرار دارد. جمعيت کنونی آن ۸۰۰۰ تن است که ۹۰ درصد از آنها بقول جنوبیها خلیج رو هستند یعنی برای کار به کشورهای جنوب خلیج فارس کوچ فصلی میکنند. گویش خور یک گویش بسیار اصیل فارسی است که ویژگیهای زیادی از فارسی میانه را در خود دارد.
تاریخ خور ازین قرار است که زرتشتیان محلی بنام پای دژ (پدز كنوني- دشتی در یک کیلومتری خاور خور) برای نیایش اهورا به هنگام بارندگي به آنجاییکه اکنون خور نام دارد مي آمدند و سپاس روزي خود را به جا مي آوردند و اين بخش از زمین را كه در هنگام بارندگي پر از آب مي شد خور نامیدند که اصطلاحیست جغرافیایی. بخشی از باشندگان پای دژ در زمان عمر بن عبدالعزيز به دين اسلام روي آوردند و زرتشتی ماندگان را از شهر خود راندند. رانده شدگان به جایگاه کهن نیایش خود يعني خور آمدند و در آنجا نشیمن گرفتند.
پس از گذر ساليان زياد پیرامون چهارصد سال پیش سيلي به يكباره پاي دژ را در هم مي كوبد و از آن ويرانه اي مي سازد و پای دژیهای مسلمان به خور کوچیده در کنار زرتشتیان آنجا پناه میگیرند. امروزه از باشندگان زرتشتی خور چیزی بجا نمانده است.

در مورد این روستا چند تارنما با آگاهیهای خوبی وجود دارد از این قرار:
سایت خور،
khour.gif
خور دات کام،
khourdotcom.gif
پیک مشتاقان خور
pm.gif
کلآ در مورد جنوب فارس به تارنمای خودمونی سری بزنید.

گلدسته مسجد جامع قدیمی خور
kh9.jpg

از کاچال های قدیمی خانه های خور
2.jpg

/ 8 نظر / 39 بازدید
Moosa

سلام و خسته نباشيد کار-تون خيلی جالب و تحسين انگيز است موسی

reza-b

ماني عزيز سلام مرسي از محبتي كه به من داري. راستي يک مطلب جالب برات در مورد سايت ايران ميراث بگم :چند روز پيش كه staff سايت رو چك مي كردم ،تعداد قابل ملاحظه اي از سايت شما براي بازديد سايت ما (ايران ميراث) اومده بودن، جا داره شخصآ بهتون تبريك بگم. راستي اگه logo خاصي براي سايتت داري برام بفرست توي weblog خودم برات قرار بدم. تا بعد دوست عزيز.

مهران

آقا ماني، وبلاگ زيبايتان تحسين برانگيز است. سپاس از اينکه به وبلاگ من سر مي زنيد. پايدار باشيد

masoud

با تشکر از شما ، مطلبتان بسیار تالب بود، آنها را ازکجا تهیه کرده بودید؟

masoud

ببخشيد مطلبتان بسيار جالب بود.

younes

سلام سایت جالبی است.امیدوارم که در کارتان موفق باشید.راستی منبع مطلب درباره خور از چه است؟ موفق باشی

ماني

سپاس از همه دوستان بخاطر پيامهاي شما. اطلاعات در مورد خور را از خور.۴ت.كام! تهيه كرده بودم.

mr

سلام مانی جان خسته نباشی آقا اين آدرس تصویر مناره مسجد جامع قديم خور رو به آدرس زير تغيير بده تا درست کار کنه چون اون قبلی رو freeservers نميذاره. Unable Remote Desktopه. http://www.khour.info/images/khour409.jpg ممنون