دره چاهکوه

چاهکوه در قشم Chahkuh, Qeshm, Iran

دره چاهکوه در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در حوالی روستاهای «چاهو» از شگفتی های طبیعت این جزیره زیبا است. این دره که از عجایب هفتگانه قشم است  در دل یک کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده و به راستی زبان از توصیف جاذبه و زیبایی های این دره قاصر است؛ باید دید و حس کرد. در این منطقه انسان و طبیعت دست به دست هم داده اند و رشته چاه  هایی پدید آمده و تاق ها و دالان هایی به اشکال عجیب و غریب. این دره از چهار سو، چهار تنگه دارد که در جاهایی دیواره ها به هم می رسند و فاصله دو دیواره از هم شاید نیم متر است.
جنس دیوارهای عمود این دره از ما سه سنگ آهکی است. وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و طاقچه بر بدنه عمود این دره و نیز وجود جوی های سنگی در کف دره، از جمله زیبایی های این منطقه است
و جاری شدن آب در زمان بارندگی، زیبایی این دره را دو چندان می کند.
اهالی روستایی چاهو در میان این تنگه، چاه های کم عمق و نیز کانال های هدایت آب حفر کرده اند تا از سخاوت این منطقه بهره مند شوند.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 قشم ایر

 

نکته هایی درباره قشم:

مساحت جزیره قشم از ۲۳ کشور مستقل دنیا که در سازمان ملل حق  رای دارند، بزرگتر است.برای نمونه قشم چندین برابر بحرین یا سنگاپور است.
*قشم، ذخایر گاز و نفت هم دارد. پالایشگاه بندر عباس هم اکنون از گاز قشم استفاده می کند. منابع عظیم کانی مانند گوگرد و سولفور نمک و جز اینها هم در خود جای داده است.

*بزرگترین جنگل دریایی جهان به نام جنگل حرا، در تنگه ای در بخش شمالی قشم واقع شده است.

*قشم بالاترین سرانه مسجد را نیز در سراسر ایران داراست. در جزیره قشم بیش از ۲۱۰ مسجد وجود دارد که ساخت برخی از آنها به سده دوم و سوم هجری می رسد.

قشم

/ 2 نظر / 28 بازدید
قرقیزنامه

سلام دوست عزيز ناديده هر وقت ايران آمدی يادی از ما بکن

بابا و دخترش

سلام. من تازه با وبلاگ شما آشنا شدم ولی اسم شما برام خیلی آشنا ست . البته اگر اسم واقعی شما هست چون اوایل انقلاب یک دوستی داشتم به همین نام که در مدرسه ای که به اش می گفتند مجتمع صمد بهرنگی ) بعدا شد شهید بهشتی ) با من همکلاس بود.