مرو

از باستانی ترين و برجسته ترین شهرهای ايرانی نژادان در جهان و از کانونهای بزرگ زبان فارسی شهر مَرو در آسيای ميانه بوده است. مرو از کانونهای دانش و فرهنگ در جهان بود. باشندگان بومی فارسی زبان آنجا که با نام مروزی معروف بودند تا روزگاری نه چندان دور اخگر فرهنگ ايرانی را در آن سامان روشن نگاه داشته بودند حتی با همه آفندهای بيشمار از سوی عرب و مغول و ترکمن و جز اينها.
ضربه پایانی و مرگبار به فرهنگ ايرانی آن سامان را روسها زدند. آنها اين شهر را بخشی از جمهوری ترکمنستان قرار دادند و شهر تازه ای بنام ماری در نزديکی مرو ساختند و با کوچاندن اجباری تیره های غیر فارسی به آنجا هویت و چیستی این شهر را عوض کردند. مردم بومی آنجا را با روسها و ترکمنها درآمیختند و به بهانه های گوناگون به ممنوعیت دیدار مردم از ویرانه های مرو دست زدند تا حتی خاطره های تاریخی و فرهنگی مروزی ها که زنده کننده پیوندهایشان با فرهنگ ایرانی بود محو و نابود شود.
مرو هم اکنون بخشی است از کشور نوبنیاد ترکمنستان.
در اينجا ميتوانيد گزارشی از سفر يک خانم ايرانی که بتازگی به مرو رفته را بخوانيد.

بازار شهر تازه ماری
turkmen81.jpg

/ 1 نظر / 46 بازدید
reza

salam az nokteh binihaye shoma tashakkor rasti man be marv raftam amma moteassefane be share ghadime marv naraftam az bokhara ta marv 400 kiloometr ast az tarighe zamini raftam