داريوش بزرگ در مصر

ساخت و تکمیل آبراهی میان دريای ميانه (مديترانه) و دريای سرخ بدست ایرانیان و به دستور داریوش بزرگ فاتح مصر در سال ۵۰۰ پیش از میلاد مسیح صورت گرفت.

در کتیبه داریوش بزرگ در سوئز که در کنار رود نیل یافته شده به زبان پارسی باستان چنین آمده است:

 "شاهنشاه داریوش میگوید: من یک پارسی‌ام. از پارس آمده و مصر را گشودم. من فرمان دادم تا این آبراه را از رودی که نیل نام دارد تا به دریایی که از پارس می‌آید حفر کنند. من سرزمین مصر رافتح نمودم، پس از آنکه این آبراه همچنان که من فرمان دادم حفر گردید کشتی‌ها از مصر و از راه این کانال به پارس رفتند. همانگونه که خواسته من بود."

واجنويسی متن پارسی باستان با حروف لاتين:

  1. xâmanišiya \ thâtiy \ Dârayavauš \ XŠ \ adam \ Pârsa \ amiy \ hacâ \ Pâ
  2. rsâ \ Mudrâyam \ agarbâyam \ adam \ niyaštâyam \ imâm \ yauviyâ
  3. m \ katanaiy \ hacâ \ Pirâva \ nâma \ rauta \ tya \ Mudrâyaiy \ danuvatiy \ ab
  4. iy \ draya \ tya \ hacâ \ Pârsâ \ aitiy \ pasâva \ iyam \ yauviyâ \ akaniya \
  5. avathâ \ yathâ \ adam \ niyaštâyam \ utâ \ nâva \ âyatâ \ hacâ \ Mudrâ
  6. yâ \ tara \ imâm \ yauviyâm \ abiy \ Pârsam \ avathâ \ yathâ \ mâm \ kâma\ âha 
/ 3 نظر / 20 بازدید
غریبه ای توی غربت، قلبی که می تپد به نام ایرانی

سلام مانی. سایتت جالب است. من نقشه خاورمیانه و ایران قدیم را در موزه لوور پاریس دیدم و نشان می داد که کانال سوئز بین دریای سرخ و مدیترانه کار داریوش بزرگ است. اما همزمان چیزی به سرعت مرا آزار داد و آن این که روی خلیج پارس نوشته بود The Gulf، اینجاست که تاریخ تحریف می شود. به خاطر همین دو سایت ساختم که در آدرس زیر قابل دسترس است: http://www.golfepersique.persianblog.ir http://www.persiangulf.8k.com و مدخل -خلیج فارس- را در ویکیپدیا ساختم. چون رمز ورود به بخش انگلیسی ویکیپدیا هم دارم هر ماه جستجو می کنم و هرچه کلمه Arabian Gulf باشد آن را به Persian Gulf تغییر می دهم.

Salam

EU's Interference in UAE's Illegal Claims Against Iranian Islands salam be hameye dostan Etehadieie Europe e'lam karde ke jazaiere se ganeye Irani (Tonb e Bozorg , Tonb e Koochak , Aboo Moosa) mote'allegh be Emarat ast.Ba emza kardane in baianie mokhalefate khod ra e'lam konid va an ra be doostanetan niz mo'arrefi konid. http://www.petitiononline.com/EU_UAE/petition.html Please attention And Sign Up It is Important... Lotfan in email ro be kasani ke mishnasi befrestid

Khodadad

فکر مي کنم به دليل بهم خوردن ترتيب خطها واجنويسی کتيبه اشتابه در اومده. بخصوص خط اول و چهارم. بهتره دوباره ويراستش کنيد. آوانويسی خودتونه يا از کنت (يا شايد اشميت؟)‌ گرفتيد؟