برج خلعت پوشان

در ده كيلومتري خاور تبريز در روستای کرگج از دهستان باسْمَنج برج آجري بلندی وجود دارد كه به برج خلعت پوشان نامور گشته. این ساختمان از بازمانده های روزگار صفوي مي باشد و در دوره قاجار در اين بنا خلعت اعطائي پادشاهان ایران بر دوش فرمانداران و خدمتگزاران محل انداخته مي شد.
این برج شانزده پهلو و سه طبقه دارد. طبقه سوم برج سقف ندارد و بالای ديوار آن كنگره دندانه اي ساخته شده است كه در آیینهای ویژه از آنها بهره میگرفته اند.
سر جان مالکُلم در کتاب خود بنام تاریخ ایران مینویسد:
«چون وضع حکومت چیره بر ایران چنان است که میبایست در هر امری ملاحظه شئونات سلطنت بشود بسیاری از آیینها در ایران از این سبب رواج یافته است. هر چیز که نام پادشاهی بر آنست یا از آن شاه میباشد باید با احترام و آزرم با آن عمل نمایند و به گونه ویژه ای ادای لوازم آداب کنند، برای نمونه اگر خلعتی از سوی پادشاه به حکام بلد یا کسی دیگر حتی شاهزادگان خانواده پادشاهی فرستاده شود باید به مسافت چند میل به پیشواز آن رفته با سپاسگذاری بسیار خلعت را بپوشد آن گونه که هر استان حاکم نشینی جای ویژه ای در بیرون شهر دارد که آن را خلعت پوشان گویند. خلعت پوشان معمولآ چهار میل از شهر بیرون است.»

جالب میشد اگر برخی از ساختمانهای اداری و بازرگانی و حتی مسکونی امروزه در ایران به این سبک زیبا و ناب ایرانی ساخته میشد یا دست کم از این بناها الهام گرفته میشد. ما که هرچه ساختمان اعیانی تازه در تهران و شهرهای بزرگ دیدیم به سبک یونانی بود!

1.JPG


کبوترخانه

یکی از بازدیدکننده های عزیز این روزنگار یعنی خانم یاس نویسنده روزنگار تنهاتر از همیشه در پیغامشان نوشته اند که از این گونه برجهای قدیمی را در سفرشان به اصفهان دیده اند که برجی بوده مربوط به پرندگان. حرف ایشان درست است و اینگونه ساختمانهای کهن که برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان برای کشاورزی ساخته میشده در اصفهان و یزد و آن پیرامونها پراکنده اند و به نام کبوترخانه شهرت دارند. کبوترخانه های کوچک و بزرگ ایران به حسب اندازه میان هزار تا ۴۰ هزار کبوتر را در خود جای میدهند.

شاردن جهانگرد فرانسوي كه در روزگار صفوي از ايران ديدن كرده است مي‌نويسد:"به باور من ايران کشوری است كه بهترين كبوترخانه هاي جهان در آنجا ساخته مي‌شود ... اين كبوترخانه هاي عظيم، شش بار بزرگتر از بزرگترين پرورشگاههاي پرندگان ماست. در پیرامون اصفهان بيش از ۳۰۰۰ كبوترخانه شمرده اند."

یکی از کبوترخانه های شهر میبد یزد

Im012.jpg

/ 6 نظر / 28 بازدید
mahman nakhandeh

agar ke iran ru az tarighe webloge shoma yad begiram! fehlan ke jor digeh ash namisheh! :( toy ISFAHAN yek khiban az in sakhteman dareh ke behesh BORJE PARANDE migan, chand sal pish ke rafte bodim.

saeed farasatkhah

به امید دیدار

عقابها

سلام مانی جان...... خیلی جالب بود.... اگر ممکنه یه سر به این سایت بزنیدhttp://www.garmsarnews.com/index.htm --------در این سایت درباره گرمسار نوشته و شما می توانید اطلاعاتی را از آنجا جمع آوری کنید..........موفق باشید.

ره زا

خيلی ممنون که به من سر زدی. دوست دارم باز هم پيامهات را ببينم. در ضمن کارت عاليه ولی هر چی نگاه کردم در مورد ايلام مطلب نديدم . اميدوارم درباره ی ايلام هم بنويسيد. بايد عرض کنم که همان طور خودتان گفتيد زبان کردی گوناگونی زيادی دارد اما من سعی کردم از واژه های مشترک استفاده کنم و جايی که تفاوت بسيار بود از هر و گونه واژه استفاده کنم. بايد عرض کنم خير در ايلام فارسی گفتن مانند کرمانشاه باب نيست بلکه همه يکدست به زبان کردی تکلم می کنند. زور سپاس

reza

salam baba koolak kardi a kheili jaleb minevisi tashakkorrr