آشنايی با مرواريد دريای پارس

جزيره گردشگري كيش در آبهاي زيباي خليج هميشه فارس بتازگي دگرگونيهاي زيادي پيدا كرده كه با برخي از آنها و برخي ديگر از ويژگيهاي كيش آشنا ميشويم:
براي سفر به كيش ميتوان از هواپيما يا كشتي مسافرتي استفاده كرد.

كشتي مسافري ويژه كيش
kashti.jpg

جاده دنيا
جاده دنيا به صورت يك جاده كمر بندي جزيره كيش را در خود گرفته است. در سرتاسر طول اين جاده ۲۵ قطعه زمين به استان هاي كشور واگذار شده است تا در آن آفرينشهاي هنري و فراورده هاي خود را به نمايش گذارند. افزون بر اين در برابر غرفه هاي هر استان غرفه يك كشور خارجي در سوي ديگر جاده ايجاد مي شود به اين ترتيب هر استان كشور ايران با يك كشور خارجي همسايه مي گردد.
جاده دنيا شب ها چون كمربندي نگين جزيره را در ميان گرفته است و تمامي پهناي جزيره را در معرض ديد مسافراني كه با پروازهاي شبانه به منطقه مي رسند قرار مي دهد .

كرانه هاي كيش
خاك كيش داراي ساخت مرجاني است. آب دريا در كرانه اين جزيره شفاف و روشن است و تا فاصله اي دور مي توان كف دريا را به راحتي ديد اين ويژگي مرجان ها است كه باعث شفافيت آب مي شود، مرجانها به صورت طبيعي موجب پالايش آب و شفافيت و زيبايي كرانه هاي جزيره هستند .
ساحل كيش از كم خطر ترين كرانه هاي دنيا است. آب هاي ساحل كيش فاقد كوسه خطرناك بوده و استفاده از آب دريا كاملاً بي خطر است. ماهي هاي تزئيني بسيار زيبايي در آبهاي كناره كيش غوطه ور هستند.

بوستان جنگلي و استخر دلفين
شور و دلبستگي يک ايراني برونمرزنشين مجموعه زيباي بوستان جنگلي، استخر شَنگ ماهي (دلفين) و باغ پرندگان را در کنار هم بوجود آورده است.

بوستان جنگلي
Park_Jangali_0002.jpg

استخر شَنگ ماهي
Estakhr_Dolphin_0004.jpg

در كيش بازارهاي بسيار پيشرفته فراواني وجود دارند از جمله:
بازار مرجان
اين بازار داراي دو چارباغ (بلوار) در دو پهلو مي باشد. اين چارباغها به شميران كيش معروف اند و دارا بودن ۷۰۰ اصله درخت گل حنا از ويژگيهاي برجسته آنهاست. در راهروهاي بازار، آبزيدان هاي زيبا با گونه هايي از ماهيان كرانه هاي كيش خودنمايي مي كند. اين بازار داراي ۶ رستوران بوده با نامهاي شبهاي كيش، حافظيه، سنتي هزار و يك شب، مرغ سوخاري كنتاكي، پيتزا هات و مرجان برگر واقع در بوستان گلستان. مجتمع مرجان داراي يك مهمانسرا به نام هتل پرشيا است با اتاقهاي رو به دريا. از طرحهاي در دست ساخت مجتمع مرجان مي توان زمين گلف مرجان با رويه سي هزار متر مربع و شهرك ساحلي پرشيا را نام برد.

هتل مريم
Hotel_Maryam_0002.jpg

منطقه جنگلي كيش
منطقه جنگلي كيش در جنوب خاوري جزيره قرار دارد و درختان گوناگون گرمسيري مانند آكاسيا ، درمان عقرب ، اوكاليپتوس ، ابريشم مصري ، كهور ، كُنار ، لور ، گز ، خرما و تمر هندي در آن كشت شده است.

كشتي يوناني
كشتي يوناني يكي از كشتي هاي قديمي و بزرگ پيكر كيش است كه در كرانه هاي نيلگون كيش در باختر جزيره ونزديك مجتمع غروب كيش قرار دارد اين كشتي در سال ۱۳۴۵ خورشيدي در اين منطقه به گل نشسته است و صاحبان اين كشتي يونانيان بوده اند. آنها پس از يك هفته كوشش نتوانسته اند كشتي را از گل بكشند و آن را به به آتش كشانده و رفته اند . جايگاه كشتي يوناني در باختر جزيره در هنگام فرودميدن خورشيد از چشم اندازهاي گيرا و تماشايي كيش است.

كشتي يوناني
Keshti_Yonani_0005.jpg

كاريز کيش
يك آفرينش هنري باستاني نماي معماري كه در دل زمين با سقفهای مرجانی و شکلهاي صدف و حلزون به همت هنرآفريني از ايران بنام غلامرضا روستايي طراحي و در حال ساخت است.
ico.jpg

كلبه هور
در باختر جزيره و بالاي تنها دماغه كيش مجموعه ايي با نام كلبه هور (خورشيد) وجود دارد .
در اين مجموعه با بهره گيري از نيروي باد، آب شور را از ژرفناي دريا بالا مي كشند و كارمايه خورشيدي، آب شور دريا را به آب آشاميدني شيرين و گوارا تبديل مي كند .
از ديگر امكانات آن اجاق هاي گوناگون خورشيدي ، آب گرم كن خورشيدي و فرآوري و انباشت برق با بكارگيري نيروي خورشيد است.

دره پرتغاليها
آب هاي روزميني به بخشي از منطقه شمالي جزيره كه به دره پرتغالي ها معروف است سرازير مي شوند ازينرو اين منطقه از سرسبزي ويژه اي برخوردار است. در پيرامون يكي از كهنسال ترين درختان لور جزيره مجموعه اي بنام مجموعه درخت سبز احداث شده است.

شهر تاريخي حريره
شهر تاريخي حريره از ميانه سده پنجم تا آغاز سده دهم كوچي آباد و پر رونق بوده و جمعيت زيادي در آن نشيمن داشته است. بازمانده هاي آن ديدني است.

دیدنی و شنیدنی در کیش بسیارست. بوستان آهوان، نمایشگاه خزندگان، مجموعه جانوران خشك شده،‌روستای باغو، خانه اعیانی حریره، دانشگاه بین المللی کیش و ......
برای دیدن تصاویر دیگری از جزیره کیش میتوانید به این سایت نگاهی بیاندازید.

/ 1 نظر / 18 بازدید
شبهای مسکو

سلام دوست عزيز بسيار زيبا شده! کار شما را تحسين می کنم. عاليست!