اطلاعاتی از یک نقطه مرزی

استان گلستان. نقطه منتهی‌الیه شمال باختری آبادی مخدوم‌قلی است و نقطه سمت راست آن سنگرتپه است.سنگرتپه نام محلی است در نقطه مرزی ایران و ترکمنستان.

در این محل که در استان گلستان و در شمال شهر گمیشان واقع شده دو آبادی به نام‌های سنگرتپه شرقی و سنگرتپه غربی وجود دارد.

مرز ایران و شوروی در منطقه سنگرتپه در تاریخ پنجم اسفند ماه ۱۳۳۳ مشخص شد.

نام پیشین این محل صغیرتپه نیز بوده‌است و از اماکن اولیه استقرار طایفه ترکمن یموت بوده‌است.

تپه سنگرتپه که در آن پاسگاهی نیز وجود دارد خود یکی از آثار تاریخی منطقه به‌شمار می‌آید. سنگرتپه همچنین نقطه آغاز ورود خط لوله واردات گاز ترکمنستان به ایران است و یک ایستگاه هواشناسی نیز در آن مستقر است.

طول جغرافیایی ایستگاه سنگرتپه  ۵۴ و ۱۳ و عرض جغرافیایی آن ۳۷ و  ۱۸ است.

و مختصات پاسگاه آن از این قرار است:

N 37° 19' 0'' E 54° 15' 0''

منابع:

قوانین مجلس شورا

طوایف ترکمن‌ها

ترکمن‌صحرا

چشم‌انداز

دید ماهواره‌ای از سنگرتپه

سنگرتپه در نزدیکی ریزشگاه رود اترک به دریای خزر و در ده میلی شمال خاوری تازه‌آباد قرار دارد.

/ 9 نظر / 66 بازدید
طبرستان

سلام آقای مانی عزيز. چه عجب ياد فقيران افتادی . دقيقا کی از کنار روستای يساقی گذشتی؟ من فعلا در ايران نيستم ولی تابستان در ایران بودم. و خوشحال می شدم شما را ببینم. راستش از وقتی که یک اشتباهی در ویکی پدیا کردم و بعدا هم رای به حذف این جانب دادند و همچنین برخی از نوشته هام در آنجا حذف می شد دیگه از نوشتن در ویکی پدیا منصرف شدم وگرنه جای خوبی است.

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

آرش

http://www.arashasadi.persianblog.ir سلام دوسته من ضمن تشکر از وبلاگ باهالت ميخوام شمارو دعوت به عضويت در يه سايت درآمدزا بکنم كه با فعاليت شما هم تداخل نداره فقط شرايطش رو بخون خودت مي فهمي چيه من که خيلي موفق بودم آمار سايتت بالاس تو هم موفق ميشي توي وبلاگم شرايطش هست بخون حتما بخون ضرر کردي بگو من ضررتو ميدم راس ميگم http://www.arashasadi.persianblog.ir/ در ضمن براي بالا برد آمار وبلاگت کد لينک باکس مارو در صفحه ويرايش قاب وبلاگت در آخر کدها قرار بده بعد لينک خودتو برامون ارسال کن تا در باکس قرار بديم http://arashasadi2.nikblog.com منتظرتم

طبرستان

سلام مجدد. يک سال و نيمی است که در عربستان هستم در شهر رياض و فعلا در ايران نيستم. در يساقی هم يک تپه باستانی وجود دارد که بعضا در زمان های قديم اشياء قيمتی از آن بيرون آمده است از جمله مجسمه های طلا و ديگ طلا و.. وليکن در بعد از انقلاب اين تپه باستانی بصورت آبکش درآمده و هرکس يک سوراخی در آنجا کنده است. در سال ۱۹۳۰ يک هيات باستانشناسی به سرپرستی يک سوئدی در آنجا حفاری هائی هم کرده بودند. به اميد ديدار

آقای آرش من نمی تونم

آرش چرا جوابمو نمی دی

سلام