تفو بر تو ای چرخ گردون تفو

فرهنگ و زبان ما از هر سو مورد حمله و کینه‌ورزی است:


در جمهوری اسلامی افغانستان:
وزارت فرهنگ! جمهوری اسلامی افغانستان، سه تن از خبرنگاران افغان را در پیوند به استفاده از "واژه‌های فارسی" در شهر مزارشریف درشمال افغانستان مورد خشم قرار داد. (منبع)
 
در جمهوری اسلامی ایران:
عربی دومین زبان رسمی دانشگاه پیام نور شد
قائم مقام ریاست دانشگاه پیام نور در ایران اعلام کرد، به منظور ارائه خدمات مفید و شایسته به "مردم مسلمان" از این پس علاوه بر زبان فارسی، زبان عربی نیز به عنوان زبان دوم و رسمی در سیستم آموزشی این دانشگاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر،"اصغر ابوالحسنی" که در نشستی با رئیس دانشگاه النهرینِ عراق شرکت کرده بود، بدون اشاره به این نکته که آیا تاکنون دانشگاه‌های کشور‌های عربی اقدام به معرفی زبان فارسی به عنوان زبان دوم نظام آموزشی خود کرده‌اند یا خیر؟ گفت:" دانشگاه پیام نور با این سیستم کیفیت خود را تضمین کرده است."
ایران در حالی زبان دوم یکی از بزرگترین دانشگاه‌های خود را عربی اعلام کرده است که زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم و رسمی بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها در حوزه‌های علمیه نجف و قم است که زبان عربی به عنوان بخشی از زبان نظام آموزشی کاربرد دارد.
ایران همچنین در آستانه سفر محمود احمدی‌نژاد به عراق، اعلام کرده است که دو هزار میلیارد ریال برای بازسازی و گسترش اماکن مذهبی عراق اختصاص داده است. همچنین سخنگوی دولت ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد، احمدی‌نژاد در سفر خود به عراق، یک میلیارد دلار وام به شرکت‌های ایرانی که مایل باشند در عراق سرمایه‌گذاری کنند اختصاص داده است. (منبع)

در ديگر نقاط:

در حالی‌که بیش از یک ماه از قرار دادن نام مجعول خلیج عربی! در کنار نام خلیج همیشه فارس، در نرم‌افزار شرکت گوگل، گوگل ارث می‌گذرد، اعتراض ایرانیان سراسر دنیا به این حرکت ناشایست ادامه دارد. (منبع)

/ 0 نظر / 79 بازدید