ایرانشناسی

دوشنبه ٢٥ آذر ،۱۳۸۱

آشنايی با مرواريد دريای پارس
جزيره گردشگري كيش در آبهاي زيباي خليج هميشه فارس بتازگي دگرگونيهاي زيادي پيدا كرده كه با برخي از آنها و برخي ديگر از ويژگيهاي كيش آشنا ميشويم:
براي سفر به كيش ميتوان از هواپيما يا كشتي مسافرتي استفاده كرد.

كشتي مسافري ويژه كيش


جاده دنيا
جاده دنيا به صورت يك جاده كمر بندي جزيره كيش را در خود گرفته است. در سرتاسر طول اين جاده ۲۵ قطعه زمين به استان هاي كشور واگذار شده است تا در آن آفرينشهاي هنري و فراورده هاي خود را به نمايش گذارند. افزون بر اين در برابر غرفه هاي هر استان غرفه يك كشور خارجي در سوي ديگر جاده ايجاد مي شود به اين ترتيب هر استان كشور ايران با يك كشور خارجي همسايه مي گردد.
جاده دنيا شب ها چون كمربندي نگين جزيره را در ميان گرفته است و تمامي پهناي جزيره را در معرض ديد مسافراني كه با پروازهاي شبانه به منطقه مي رسند قرار مي دهد .

كرانه هاي كيش
خاك كيش داراي ساخت مرجاني است. آب دريا در كرانه اين جزيره شفاف و روشن است و تا فاصله اي دور مي توان كف دريا را به راحتي ديد اين ويژگي مرجان ها است كه باعث شفافيت آب مي شود، مرجانها به صورت طبيعي موجب پالايش آب و شفافيت و زيبايي كرانه هاي جزيره هستند .
ساحل كيش از كم خطر ترين كرانه هاي دنيا است. آب هاي ساحل كيش فاقد كوسه خطرناك بوده و استفاده از آب دريا كاملاً بي خطر است. ماهي هاي تزئيني بسيار زيبايي در آبهاي كناره كيش غوطه ور هستند.

بوستان جنگلي و استخر دلفين
شور و دلبستگي يک ايراني برونمرزنشين مجموعه زيباي بوستان جنگلي، استخر شَنگ ماهي (دلفين) و باغ پرندگان را در کنار هم بوجود آورده است.

بوستان جنگلي


استخر شَنگ ماهي


در كيش بازارهاي بسيار پيشرفته فراواني وجود دارند از جمله:
بازار مرجان
اين بازار داراي دو چارباغ (بلوار) در دو پهلو مي باشد. اين چارباغها به شميران كيش معروف اند و دارا بودن ۷۰۰ اصله درخت گل حنا از ويژگيهاي برجسته آنهاست. در راهروهاي بازار، آبزيدان هاي زيبا با گونه هايي از ماهيان كرانه هاي كيش خودنمايي مي كند. اين بازار داراي ۶ رستوران بوده با نامهاي شبهاي كيش، حافظيه، سنتي هزار و يك شب، مرغ سوخاري كنتاكي، پيتزا هات و مرجان برگر واقع در بوستان گلستان. مجتمع مرجان داراي يك مهمانسرا به نام هتل پرشيا است با اتاقهاي رو به دريا. از طرحهاي در دست ساخت مجتمع مرجان مي توان زمين گلف مرجان با رويه سي هزار متر مربع و شهرك ساحلي پرشيا را نام برد.

هتل مريم


منطقه جنگلي كيش
منطقه جنگلي كيش در جنوب خاوري جزيره قرار دارد و درختان گوناگون گرمسيري مانند آكاسيا ، درمان عقرب ، اوكاليپتوس ، ابريشم مصري ، كهور ، كُنار ، لور ، گز ، خرما و تمر هندي در آن كشت شده است.

كشتي يوناني
كشتي يوناني يكي از كشتي هاي قديمي و بزرگ پيكر كيش است كه در كرانه هاي نيلگون كيش در باختر جزيره ونزديك مجتمع غروب كيش قرار دارد اين كشتي در سال ۱۳۴۵ خورشيدي در اين منطقه به گل نشسته است و صاحبان اين كشتي يونانيان بوده اند. آنها پس از يك هفته كوشش نتوانسته اند كشتي را از گل بكشند و آن را به به آتش كشانده و رفته اند . جايگاه كشتي يوناني در باختر جزيره در هنگام فرودميدن خورشيد از چشم اندازهاي گيرا و تماشايي كيش است.

كشتي يوناني


كاريز کيش
يك آفرينش هنري باستاني نماي معماري كه در دل زمين با سقفهای مرجانی و شکلهاي صدف و حلزون به همت هنرآفريني از ايران بنام غلامرضا روستايي طراحي و در حال ساخت است.


كلبه هور
در باختر جزيره و بالاي تنها دماغه كيش مجموعه ايي با نام كلبه هور (خورشيد) وجود دارد .
در اين مجموعه با بهره گيري از نيروي باد، آب شور را از ژرفناي دريا بالا مي كشند و كارمايه خورشيدي، آب شور دريا را به آب آشاميدني شيرين و گوارا تبديل مي كند .
از ديگر امكانات آن اجاق هاي گوناگون خورشيدي ، آب گرم كن خورشيدي و فرآوري و انباشت برق با بكارگيري نيروي خورشيد است.

دره پرتغاليها
آب هاي روزميني به بخشي از منطقه شمالي جزيره كه به دره پرتغالي ها معروف است سرازير مي شوند ازينرو اين منطقه از سرسبزي ويژه اي برخوردار است. در پيرامون يكي از كهنسال ترين درختان لور جزيره مجموعه اي بنام مجموعه درخت سبز احداث شده است.

شهر تاريخي حريره
شهر تاريخي حريره از ميانه سده پنجم تا آغاز سده دهم كوچي آباد و پر رونق بوده و جمعيت زيادي در آن نشيمن داشته است. بازمانده هاي آن ديدني است.

دیدنی و شنیدنی در کیش بسیارست. بوستان آهوان، نمایشگاه خزندگان، مجموعه جانوران خشك شده،‌روستای باغو، خانه اعیانی حریره، دانشگاه بین المللی کیش و ......
برای دیدن تصاویر دیگری از جزیره کیش میتوانید به این سایت نگاهی بیاندازید.
مانی پارسا
 

[ خانه| بایگانی | رایانامه ]

خانه
بایگانی
رایانامه

پرشين‌بلاگ

Persian Weblogs List

لوگوهای ایرانی

وبرينگ

Danshjoo List

روزنگار ايران لينك

آذرگشنسب

آذرپادگان

دانشنامه ايرانيکا

فرهنگستان زبان فارسی

فرهنگستان هنر

شورای گسترش زبان و ادبيات فارسي

خبرگزاری ميراث فرهنگی

تخت جمشيد سه بعدی

انتشاراتی سخن

زبان فارسی در دنيای ارتباطات

زوپير سردار گارد جاويدان

نامهای پارسی

تاريخ و جشنهای ايران

تاریخ اسکی در ايران

پايگاه دانشجويان تركمن ايران

عکسهای زيبا از ايران

عکسهای جزيره کيش

عکسهای استان کردستان

عکسهای استان خوزستان

عکسهای خاطره انگيز ايرانی

تيرداد

خط میخی (تاریخ ايران)

بابک خرمدين

طبرستان

همزباني و بي زباني

كارگر افغان در خوزستان

غزل امروز افغانستان

بوداگرايي

روزنگارهاي همگروه

ارمنستان

افغانستان

روزهاي مسکو

مسكو

امارات متحده

ژاپن

فنلاند

استراليا

انگلستان

آمريکا

کانادا


 


شمار بازدیدکنندگان