ایرانشناسی

چهارشنبه ٢٩ آبان ،۱۳۸۱

همنوازی در تهران
برگرفته هایی از تارنمای TehranAvenue و دیگر سایتها

آغاز نواختن خنیای کلاسیک باخترزمین در ایران را میتوان نواخته شدن تکه هایی از واگنر، وردی و گونو در مدرسه دارالفنون تهران در زمان قاجار دانست. پس از آن ارکستر سمفونی های چندی در ایران پدید آمدند. تاریخچه آنها را میتوانید اینجا بخوانید.ارکستر سمفونيک تهران

ارکستر سمفونیک تهران در سال ۱۳۱۳/۱۹۳۴ و با نام ارکستر سمفونیک بلدیه بنیاد نهاده شد. این ارکستر تاکنون ۱۷ رهبر دائم به خود دیده است.

برنامه‌ امروزه ارکستر تهران:
طبق سنت ارکستر سمفونيک تهران در آغاز برنامه يك پیش درآمد (اورتور) زده میشود. پیش درآمد «اورون» از وبرن كه پیش درآمد بسيار زيبايى براى اركستر است و يكى از بهترين پیش درآمدهايى است كه خارج از اپرا مى‌توان آن را اجرا و معرفى كرد. بعد از آن «پوئم» از شوسون را كه براى تکنوازی ويلن و اركستر تنظيم شده اجرا میشود كه آن هم از دید اجرا و نکته های فنی پيچيده است. پس از زنگ تنفس هم، سمفونى ششم بتهون اجرا مى‌شود. براى پایان برنامه هم کاری كوتاه از آقاى حسين ناصحى نواخته مى‌شود كه در اصل براى باله نوشته شده است. البته اين قطعه براى زیرخوانی تکی (سوپرانو سولو) و اركستر بوده اما آقای صهبایی آن را براى همخوانی چهار صدايى و اركستر تنظيم كرده‌اند. اين مجموعه برنامه (رپراتوار) به منظور گسترش برنامه های اركستر، و شناساندن يك تکنواز و يك آهنگساز ايرانى طراحی شده است.
واپسین رهبر دائم ارکستر سمفونيک تهران فريدون ناصرى بود و پس از او جاويد مجلسى نوازنده شیپور ارکستر مسئوليت‌هاى ناصرى را برعهده گرفت. هم اکنون صهبائى رهبر مهمان ارکستر تهران است اما قرار است از ميان کسانى چون چکناواريان، نادر مشايخى، و نصير حيدريان راستى که نامزد رهبرى دائم هستند يکى برگزيده شود.
آقای صهبائى در استراسبورگ اقامت دارد و گهگاه به عنوان رهبر ميهمانْ ارکسترهاى گوناگون را رهبرى مى‌كند. ایشان آهنگسازند و بزودی کاری از ایشان كه بر پایه يكى از چامه های نيما يوشيج نوشته‌ شده، با نام «ايرا» در آلمان اجرا خواهد شد. يك اپرا نيز با الهام از مثنوى مولوى نوشته‌است كه قرار است سوم ژوئن ۲۰۰۳ در فرانسه اجرا شود و خود ایشان در پاريس آن را رهبرى خواهند کرد.

نگاره: نوازنده چلّواينجا ميتوانيد به قطعاتی از موسيقی کلاسيک ساخته استاد شاهین فرهت گوش بسپارید.
مانی پارسا
 

[ خانه| بایگانی | رایانامه ]

خانه
بایگانی
رایانامه

پرشين‌بلاگ

Persian Weblogs List

لوگوهای ایرانی

وبرينگ

Danshjoo List

روزنگار ايران لينك

آذرگشنسب

آذرپادگان

دانشنامه ايرانيکا

فرهنگستان زبان فارسی

فرهنگستان هنر

شورای گسترش زبان و ادبيات فارسي

خبرگزاری ميراث فرهنگی

تخت جمشيد سه بعدی

انتشاراتی سخن

زبان فارسی در دنيای ارتباطات

زوپير سردار گارد جاويدان

نامهای پارسی

تاريخ و جشنهای ايران

تاریخ اسکی در ايران

پايگاه دانشجويان تركمن ايران

عکسهای زيبا از ايران

عکسهای جزيره کيش

عکسهای استان کردستان

عکسهای استان خوزستان

عکسهای خاطره انگيز ايرانی

تيرداد

خط میخی (تاریخ ايران)

بابک خرمدين

طبرستان

همزباني و بي زباني

كارگر افغان در خوزستان

غزل امروز افغانستان

بوداگرايي

روزنگارهاي همگروه

ارمنستان

افغانستان

روزهاي مسکو

مسكو

امارات متحده

ژاپن

فنلاند

استراليا

انگلستان

آمريکا

کانادا


 


شمار بازدیدکنندگان