ایرانشناسی

سه‌شنبه ۳٠ اردیبهشت ،۱۳۸٢

زمينِ شگفت


سرزمین ایران به دلیل بزرگی اش در اینجا و آنجای خود شگفتیهایی در سینه دارد که بیشتر ایرانیان از آنها بی خبرند. زمین شناسان ایران تارنمای خوبی را برای آگاهی همه درست کرده اند که سرزدن به آن خالی از لطف نیست. با کلیک روی این پیوند به صفحه عکسهای آن تارنما میروید که البته دو صفحه عکس دارد. نماهای زیر را هم از همان تارنما برداشته ام.

نما: پدیده ای بنام سنگ آدم در ماهنشان زنجان


اثر دست انسان نخستین در غار کرَفتو در استان کردستان


------------------------------------------------------------------------------------------

خوزستان

پیش از انقلاب، ابوالحسن ابتهاج به نمایندگی دولت وقت با یک شرکت بزرگ امریکایی به نام تی.وی.اِی قرارداد بست تا یک طرح فراگیر و همه سویه برای پیشرفت استان خوزستان فراهم کند. پس از دو سال بررسی و پژوهش طرح کلانی ریخته شد و ساخت و ساز ده ها بند (سد) کلان و طرحهای گسترده آبیاری و کشاورزی و جز اینها پیشنهاد شد. در صورت انجام همه آن طرحها خوزستان یکی از آبادترین و پیشرفته ترین نقاط جهان خواهد شد. از آن طرحهای بزرگ تاکنون اینها انجام شده: بند دز، بند کارون، بند کرخه، پتروشیمی های بندر شاهپور و ماهشهر و چند طرح دیگر.
بندهای مارون، کارون دو و سه، طرح کلان نیشکر هفت تپه و کشت و صنعت شاوور و آبیاری فُجیر و استخراج نفت بنگستان و دارخوین و غیره هم در دست انجام است. بیشتر راههای اصلی استان هم در حال تبدیل شدن به آزادراه هستند. ولی خب بی پولی دولت هم اکنون روند انجام بسیاری از این طرحها را با کندی روبرو کرده. به امید اینکه روزی همه آن طرحها به انجام برسند و این گوشه از خانه ما به شکوفایی و بهروزی برسد.
در عکس زیر کلیسای شهر آبادان را میبینید (که البته اکنون شده دانشگاه پیام نور). برای دیدن نماهای دیگری از استان خوزستان به تارنمای من درباره خوزستان یک سری بزنید.
دفاع

روسيه برای پدافند از خاک خود ميليونها کشته داده. بر پايه گزارشهای تاريخ، ميليون ها میلیون روس در پی پدافند از کشور خود در برابر تاخت فرانسویها و آلمانها جان خود را از دست داده اند. در درازنای تاريخ و پيش از تک از باختر، روسها همیشه دستخوش تاخت و تاز تاتارها از سوی خاور بودند و کشته های فراوانی میدادند. بنابر اين روسها برای نگهداری از هر وجب از خاکشان کوشش زیادی کرده اند و کشته داده اند.
فکر میکنم پس از روسیه، ایران از این نظر در جایگاه دوم قرار گیرد. ما در چهارراه جهان قرار گرفته ایم. اگر میلیونها میلیون انسانی را که جان خود را در درازنای تاریخ برای دفاع و پدافند از خاک ایرانزمین در برابر توران، روم، مقدونیها، عربها، مغول، تاتار، ترکمن، ازبک، افغان، عثمانی، روس، عراقی و ... از دست داده اند را در نظر بگیریم و شمار آنها را به پهنای سرزمینمان بخش کنیم میبینیم که برای حفظ هر سانتیمتر از خاک ایران کسی جان خود را اهدا کرده.
پس هر گامی که در راه آبادی اين خاک برداريم، هر درختی که بکاریم، هر ساختمانی که بسازیم روان شمار زیادی از شیفتگان و جانباختگان این خاک را خوشنود کرده ایم.
کار آبادانی ما، کار فرهنگی ما، کار اجتماعی ما، همه و همه روان خودمان، مردممان و رفتگانمان را خرسند خواهد ساخت.

مانی پارسا
 

[ خانه| بایگانی | رایانامه ]

خانه
بایگانی
رایانامه

پرشين‌بلاگ

Persian Weblogs List

لوگوهای ایرانی

وبرينگ

Danshjoo List

روزنگار ايران لينك

آذرگشنسب

آذرپادگان

دانشنامه ايرانيکا

فرهنگستان زبان فارسی

فرهنگستان هنر

شورای گسترش زبان و ادبيات فارسي

خبرگزاری ميراث فرهنگی

تخت جمشيد سه بعدی

انتشاراتی سخن

زبان فارسی در دنيای ارتباطات

زوپير سردار گارد جاويدان

نامهای پارسی

تاريخ و جشنهای ايران

تاریخ اسکی در ايران

پايگاه دانشجويان تركمن ايران

عکسهای زيبا از ايران

عکسهای جزيره کيش

عکسهای استان کردستان

عکسهای استان خوزستان

عکسهای خاطره انگيز ايرانی

تيرداد

خط میخی (تاریخ ايران)

بابک خرمدين

طبرستان

همزباني و بي زباني

كارگر افغان در خوزستان

غزل امروز افغانستان

بوداگرايي

روزنگارهاي همگروه

ارمنستان

افغانستان

روزهاي مسکو

مسكو

امارات متحده

ژاپن

فنلاند

استراليا

انگلستان

آمريکا

کانادا


 


شمار بازدیدکنندگان