ایرانشناسی

جمعه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٢

بومْگردي
اینبار میخواهیم یک سری به جزیره های غیرمسکونی کرانه های جنوبی ایران بزنیم. جزیره هایی که بیشتر ما ایرانیان نامهای آنها را نشنیده ایم و از وجود آنها خبر نداریم.
از طرفهای چابهار در نزدیکی مرز پاکستان که به سوی بندر عباس راه بیفتیم کلی جزیره های کوچک نامسکونی وجود دارد. شمار آنها تا بندر عباس ۲۶ تا است. بر روی نقشه ها هم نامی برای آنها نوشته نشده است. از بندر عباس به سوی باختر در میان جزیره بزرگ و مسکونی قشم و کرانه اصلی ۱۰ جزیره کوچک نامسکونی وجود دارد. این ده جزیره در منطقه حفاظت شده جنگل حَرّا که بزرگترين جنگل آبي شناخته شده در جهان است قرار دارند.
گروه بزرگی از گردشگردان جهان را آنهايی تشکيل ميدهند که تنها برای ديدار از مناطق طبيعی نامسکونی و دست نخورده جهان سفر ميکنند و به تماشای گياهان و پرندگان و ديگر جانوران میپردازند. به اينگونه از گردشگران که در اصل به ديدار از زيستبوم و طبيعت میپردازند نام بومْگرد داده شده است. بسياری از کشورها بخش هنگفتی از درآمد خود را از اين بومگردان خارجی تأمين ميکنند.
به سفر خود ادامه ميدهيم و از قشم رو به باختر مينهيم و از ميان جزاير غيرمسکونی تنب کوچک و سيری و فرور کوچک ميگذريم و به جزیره شیدوَر ميرسيم. جزيره شيدور و بسياری از آن جزيره های نامسکونی پيشگفته از اهميت ويژه جهانی به عنوان زيستگاه مرجانهای دریایی (خوراک غواصها) و محل تخمگذاری پرستوهای دريايی و لاک پشتها و غيره برخوردارند.
در هلند، يعنی جايی که من زندگی ميکنم، مانند دیگر کشورهای غربی، گروه های بزرگی هستند که مثلآ سرگرميشان سفر به جايهای دور و جستجو و به کمين نشستن برای ديدن گونه ای پرنده کمياب و گرفتن عکس از آن است. به آنها ميگويند پرنده نگر (Birdwatcher).
گروه ديگری هم هست که مثلآ فقط رفته توی بهر سنجاقک! يکيشان را من ميشناسم و چند ماه پيش مثلآ يکی از سنجاقک نگرهای حرفه ای به او زنگ زد که در آن سوی هلند يک سنجاقک بی همتا در حياط يک نفر ديده شده و نشانی آنجا را به اين طرف داد و او هم با دوست دخترش با خودروشان تخت گاز رفتند آنجا و ديدند که ملت سنجاقک باز توی صف ايستاده اند جلوی در آن بنده خدا برای تماشا و ژرف نگری در آن سنجاقک بی نوا.
خلاصه کشورهايی مثل ما جان ميدهد برای جذب پرنده نگر و سنجاقک نگر و پروانه نواز و شاپرک دوست و ....
خلاصه رسيده بوديم به جزيره شيدور. از آنجا تا به اروندرود در مرز عراق ۵۵ جزیره ایرانی نامسکونی وجود دارد که ار آن جمله است: ام الکرم، نخيلو، جبرين، ام سيله، فارسی، خارکو، بونه، دارا و قبر ناخدا.
ايران در خليج فارس پيرامون ۹۵ جزيره غيرمسکونی و دست نخورده دارد که آکنده است از گونه های کمياب جانوری و گياهی و ميتواند بهشت بومگردان جهان شود.
کارشناسان توان ارزآوری صنعت بومگردی در ايران را ۱۲ ميليارد دلار در سال برآورد کرده اند. برای مقايسه درآمد ايران از صادرات نفت هم اکنون پيرامون ۲۲ ميليارد دلار در سال است.

عکس: جنگلهای حرا در پیرامون قشم. برگرفته از تارنمای بومگردی ایران
مانی پارسا
 

[ خانه| بایگانی | رایانامه ]

خانه
بایگانی
رایانامه

پرشين‌بلاگ

Persian Weblogs List

لوگوهای ایرانی

وبرينگ

Danshjoo List

روزنگار ايران لينك

آذرگشنسب

آذرپادگان

دانشنامه ايرانيکا

فرهنگستان زبان فارسی

فرهنگستان هنر

شورای گسترش زبان و ادبيات فارسي

خبرگزاری ميراث فرهنگی

تخت جمشيد سه بعدی

انتشاراتی سخن

زبان فارسی در دنيای ارتباطات

زوپير سردار گارد جاويدان

نامهای پارسی

تاريخ و جشنهای ايران

تاریخ اسکی در ايران

پايگاه دانشجويان تركمن ايران

عکسهای زيبا از ايران

عکسهای جزيره کيش

عکسهای استان کردستان

عکسهای استان خوزستان

عکسهای خاطره انگيز ايرانی

تيرداد

خط میخی (تاریخ ايران)

بابک خرمدين

طبرستان

همزباني و بي زباني

كارگر افغان در خوزستان

غزل امروز افغانستان

بوداگرايي

روزنگارهاي همگروه

ارمنستان

افغانستان

روزهاي مسکو

مسكو

امارات متحده

ژاپن

فنلاند

استراليا

انگلستان

آمريکا

کانادا


 


شمار بازدیدکنندگان